Komiksy
Dutý řád Jedi

S blížící se premiérou "Probuzení Síly" jsme se rozhodli dohnat skluz, a konečně pročíst celou knižní sérii Nový řád Jedi, než se nám Disney začne vrtat i do kontinuity této doby. S každou přečtenou knihou zveřejníme "dallarťácky" pojatou obálku a synopsi každé knížky.


Jednotlivé "knížky" chronologicky:


Pivní Vektor
V originále: Prvotní vektor

Přes dvacet let už uplynulo od doby, kdy parta nýmandů sdružená do takzvané Povstalecké aliance zničila Hvězdu smrti a zlomila moc císaře. Impérium nahradila Nová republika, udržující mezi národy galaxie jakýs takýs mír. Avšak nepokoje se šíří, a její křehká vláda se chvěje v základech.

Do této napjaté atmosféry vstupuje Nom Anor, charismatický bourák, jenž podněcuje vášně až k bodu varu a zasévá sémě nenávisti pro své vlastní zhůvěřilé záměry. A zatímco se Jediové a Republika soustředí na vnitřní rozmíšky, zda je kančí lepší se šípkovou, či se zelím, za Vnějším okrajem se vynořuje nová hrozba - nepřítel s přístupem a způsoby, jež se nepodobají ničemu, s čím se kdy sociologové Nové republiky setkali.

Luke Skywalker, jeho žena Mařka, Žvejkal, Han a Leia Solovi se svými caparty jsou opět vrženi do boje za svobodu, pro kterou tolik lidí zařvalo. Skywalker bere věc do svých rukou, a odvážně vyzývá Noma Anora k soutěži: Kdo zvládne dát víc piv, tomu připadne vláda nad galaxií. Jenže tentokrát vítězství nezaručí ani samotná Síla.

Dočteno: 2012 či 2013


Teplý příliv I: Úd
V originále: Temný příliv I: Útok

Nová republika prochází krušnými časy. Luke Skywalker propil galaxii v soutěži s Nomem Anorem, sexy vůdcem nájezdníků zvoucích se Yuuzhan Vongové. Ti si vládu nad galaxií nárokují, zatímco Skywalker se snaží celou věc zamést pod koberec a přesvědčuje vedení Republiky, že si Vongové celou věc vymysleli. Avšak někteří členové vlády v čele s prezidentem Fey'lyou Skywalkera znají, takže jeho tvrzení velkou váhu nepřikládají a v Republice začíná bujet nedůvěra právě v okamžiku, kdy je nejpotřebnější jednota.

Napětí panuje i mezi rytíři Jedi, a proti lehkovážnému vedení Luka Skywalkera se zvedá vlna odporu ze strany radikálněji smýšlejících členů řádu. Když Vongové bez varování udeří, Nová republika je zaskočena. Zatímco Skywalkerova sestra Leia a pilot Darklighter se snaží zachránit zoufalé uprchlíky před vongskými vojsky, jeho žena Mara, Anakin a Jacen Solovi a Corran Horn musejí překonat svoji lenost a postavit se Lukovu nepříteli. Luke sám musí vynaložit všechen um mistra Jedi, aby se alespoň pokusil porazit největší opruz svého života od dob Dartha Vadera, alkoholismus. Teprve poté bude schopen se postavit Yuuzhan Vongům.

Dočteno: Prosinec 2014


Teplý příliv II: Záď
V originále: Temný příliv II: Vpád

Nepřátelští Yuuzhan Vongové zaútočili na světy Vnějšího okraje. Jsou neomalení, bezohlední k názorům ostatních a zcela neviditelní v Síle. Jejich nečitelná válečná strategie a sprosté vzkazy zvedají vojskům Nové republiky mandle. Dokonce i Jediové, kdysi slavní ochránci míru v galaxii, jsou proti tomuto nevyzpytatelnému nepříteli bezmocní. Jejich společenství se začíná rozpadat, protože jim schází kdysi pevné vedení mistra Luka Skywalkera, který se k problémům staví, odpusťte ten výraz, prdelí. Raději tráví čas se svým švárou Hanem Solem nad sklenkou corellianské whiskey a rozmítá nad povahou jsoucna.

Několik věrných se však přece jen najde. Rytíři Jacen Solo a Corran Horn se vydávají na průzkumnou výpravu na okupovanou planetu Garqi. Zde konečně odhalí sílu, jež by mohla zvrátit Lukův návyk - tajemný nektar antabus. Pokud ovšem zůstanou naživu dostatečně dlouho, aby mohli tento "lék" svému mistrovi dopravit a přimíchat do pití.

Dočteno: Únor 2015
Dementi z Laosu I: Hrdinova tloušťka
V originále: Agenti chaosu I: Hrdinova zkouška

Agresivní útoky bezpohlavních vetřelců otřásají Novou republikou. Celé tucty planetárních soustav už byly podrobeny či zničeny, a dokonce i mistr Jedi Luke Skywalker okusil hořkou čokoládu. V těchto temných časech se koná poslední rozloučení s chlupáčem Žvejkalem, jenž zemřel stejně hrdinsky, jako žil - když hrál vesmírný kulečník s planetami, a trochu přepálil šťouch. Neutuchajícím hladem přemoženému Hanu Solovi hrozí, že ztratí vše: přátele, rodinu i víru.

Han odmítne přijmout pomoc od Leiy a od Luka, a začne brázdit galaxií na vlastní pěst. Bolest ze smrti blízkého přítele se snaží léčit gurmánským dobrodružstvím... a pitkami. Když se Han dozví, že jeden starý známý začal dodávat corellianskou whiskey výhradně nepříteli, rozhodne se zrádce dopadnout. Hanovo pátrání však odhalí ještě větší hrozbu: spiknutí namířené proti Jediům, jehož cílem je zasáhnout Novou republiku přímo v jejím srdci a podlomit tak její vůli k odporu.

Dočteno: Březen 2015
Dementi z Laosu II: Zas jedí síry
V originále: Agenti chaosu II: Zatmění Síly

Série drtikulných vítězství Yuuzhan Vongů přivedla Novou republiku na pokraj materiálního i morálního zhroucení. Leia Organa Solo, odcizená od svého manžy Hana, dohlíží na evakuaci uprchlíků před nemilosrdnými vetřelci. Skája se snaží zachránit Nový řád Jedi před rozkolem, ale jeden z rytířů se přesto pokusí na vlastní pěst proniknout do týlu nepřítele. A světe div se: Není to Kyp Durron!

Vongové využívají svého spojenectví s tlustoprdy Hutty a zanechávají smradlavé hromádky tam, kde mají jistotu, že budou nalezeny agenty Nové republiky. Jedná se o hromádky, nad nimiž obránci nemohou jen tak mávnout rukou a říct si "fůj". Republice se nikdo takto vysmívat nebude!

Han Solo a jeho náhrada za Žvejkala, Ryn jménem Demeter, se náhodou ocitnou v temném srdci zuřící pitky. Začíná zoufalý závod s časem, v němž bude Han muset vypít všechny patoky a špiritusy, které zná. A nejspíš i nějaké, které nezná. No to zas bude v alejích nablito!

Dočteno: Březen 2015
Bob čokolády
V originále: Bod rovnováhy

V galaxii už není pro uprchlíky před Yuuzhan Vongy téměř žádné místo. Zbývá jen planeta Ďoura, zdevastovaná staletími průmyslové výroby. Výměnou za 4 stěny (a možná střechu) tu mají uprchlíci pod střízlivým dohledem Leiy Organy Solo pracovat na obnově planety. Jídla je málo, a suchý chleba už uprchlíkům nestačí. A tak do Ďoury přilétají Han Solo, jeho synátor Jacen a nový parťák Demeter, aby sjednali sýr. Nevědí, že v Ďouře je i Leia, a že Luke s Mařkou a Anoušem tu pátrají po nezvedené učednici Jedi. A nikdo ze zmíněných nemá ani tušáka, že právě Ďouru si Vongové vybrali za další dílčí cíl na svém buranském tažení do galaktického Jádra.

Ve chvílích, kdy hrozí, že křehká stabilita na Ďouře vezme za své, řeší Jacen Solo své největší dilema: Může vykročit po stopách svého strýčka Luka, a posilnit se horkou čokoládou? Jeho další krok může zachránit osud galaxie, nebo to naopak celé zfušovat. Povede touha mladého rytíře Jedi po dosažení čokolády k další tragédii?

Dočteno: Květen 2015